Movahedi Blog post Is Nft legal ٰ

آیا NFT در ایران و جهان قانونی است؟ قوانین ان اف تی

آیا NFT قانونی است؟

وضعیت NFT در ایران و جهان چگونه است؟ قانونی است یا غیرقانونی؟

اگر شما هم به دنبال رسیدن به پاسخ این سوال هستید، حتما تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

در واقع NFT یکی از فناوری های نوظهور در دنیای ارزهای دیجیتال است که به شما این امکان را میدهد تا روی فایل و هنرهای دیجیتالی سرمایه گذاری کنید.

ایا ان اف تی قانونی است؟ ایا nft ممنوع است

آینده NFT در ایران چگونه خواهد بود؟

NFT آینده درخشانی پیش رو دارد و تا همینجا توانسته جای خود را میان کاربران دنیای سرمایه گذاری دیجیتال چه در ایران و چه در جهان پیدا کند. NFT ها امروزه مخاطبان بسیاری را به سوی خود جلب کرده اند و بر همین اساس میتوان حدس زد که چه آینده خوبی در انتظار آنهاست. از طرفی باید نسبت به بازار ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین هم آگاهی داشته باشید چون این بازار روی آینده NFT موثر است. در دوره جامع مستر NFt از صفر تا صد دنیای ان اف تی ها بیشتر بدانید.

چگونه می توان در ایران NFT خرید؟

مانند سایر نقاط جهان، خرید و فروش NFT در ایران هم از طریق اینترنت صورت می گیرد. برای خرید NFT در ایران باید یک کیف پول اتریوم نصب کرده و مقداری اتریوم خریداری کنید. اما چرا اتریوم؟ چون NFT مبتنی بر اتریوم است و به همین دلیل باید از اتریوم استفاده کنید.

آیا NFT در ایران قانونی است؟

با توجه به تعریف NFT که در مقالات قبلی به آن اشاره کردیم؛ هیچ سازمان یا نهادی وظیفه میزبانی در این فضا را ندارد، به همین دلیل NFT در ایران قانونی نیست! همچنین NFT یک سری مشکلات قانونی در جهان دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید:

آموزش خرید زمین در متاورس 

بهترین شرکت های متاورس

 

بهترین مارکت های NFT برای ایرانیان

برای خرید NFT باید به بازارهای خاصی بروید و این ارزها در صرافی های ارز دیجیتال عرضه نمی شوند. از جمله بازارهایی که ایرانیان برای خرید NFT می توانند به آنها مراجعه کنند شامل:

  • زورا (Zora)
  • ریربل (Rarible)
  • سوپر ریر (SuperRare)
  • نیفتی گیتوی (Nify Gateway)
  • اوپن سی (OpenSea)

آیا Nft قانونی است؟ موارد حقوقی خرید و فروش ان اف تی

مشکلات حقوقی در مورد NFT چیست؟

علیرغم شایعاتی مبنی بر اینکه NFTها به صراحت توسط مقررات بازارهای دارایی های رمزنگاری شده (MiCAR) دستگیر می شوند، در حال حاضر به طور خاص چنین قانونی تنظیم نشده است. با این وجود، قوانین و مقررات موجود اعمال خواهند شد، و چندین موضوع تجاری و حقوقی وجود دارد که هر کسب و کاری که صادر، تجارت یا مبادله NFT می کند باید در نظر بگیرد. همچنین می توانید در دوره جامع آموزش متاورس در کنار ما باشید.

  • تعریف محدوده NFT

به طور حیاتی، ناشران باید روشن کنند که چه حقوقی شامل فروش NFT می شود. اینها می تواند شامل تأیید مالکیت یک دارایی، مجوز استفاده از حقوق مالکیت معنوی (IPR) یا حتی حقوق قراردادی باشد، برای مثال حق دریافت یا استفاده از یک دارایی خاص (چه دیجیتال یا مجازی) یا دسترسی به مزایا. شفافیت اولیه باعث می‌شود که صادرکننده حقوق ناخواسته و ادعاهای بالقوه خریداران مبنی بر ارائه نادرست حقوق پیشنهادی را رها کند.

به همین ترتیب، خریدار یک NFT باید بداند که چه چیزی به دست می آورد. به عنوان مثال، اگر NFT دارای عملکرد قرارداد هوشمند باشد، در آن کدگذاری می شود و ممکن است در ظاهر آن مشخص نباشد. برای تعیین اینکه چه حقوق و تعهداتی کسب می‌شود، به بررسی دقیق خریدار نیاز است.

  • حقوق مالکیت معنوی

صادرکنندگان می‌خواهند استفاده خریداران از هرگونه IPR مرتبط با NFT را به شدت کنترل کنند. فروش ادعای یک محتوای منحصر به فرد ممکن است در نگاه اول معادل واگذاری حق چاپ به نظر برسد. اما به طور معمول، حق چاپ و سایر حقوق مالکیت معنوی توسط ناشر محفوظ می ماند و به خریدار حق نمایش دارایی اساسی داده می شود.

مالکیت خریدار NFT به هر کدگذاری یا قرارداد هوشمند تعبیه شده در NFT (یا شرایط فروش در قالب قرارداد سنتی) بستگی دارد. برای مثال، سازندگان NFT ممکن است یک NFT راه‌اندازی کنند تا یک پرداخت خودکار مستمر حق‌الامتیاز یا کمیسیون برای فروش مجدد توکن‌ها ایجاد کنند. پرداخت می تواند از طریق یک قرارداد هوشمند در NFT به صورت خودکار انجام شود و صادرکننده بتواند فروش مجدد را ردیابی کند زیرا آنها در بلاک چین جایی که NFT در آن نگهداری می شود ثبت می شوند.

  • مقررات مالی

کسب‌وکارها باید ارزیابی کنند که آیا NFT آن‌ها یک سرمایه‌گذاری، امنیت یا ابزار پرداخت تنظیم‌شده است و یا ارائه آن برای فروش، یا ارائه خدمات مرتبط مانند نگه‌داری یا بستر مبادله، یک فعالیت تنظیم‌شده برای اهداف مقررات مالی است. اگرچه قوانین NFT ها (هنوز) به طور خاص تنظیم نشده اند، اگر ویژگی های سایر واحدهای سرمایه گذاری تنظیم شده را نشان دهند، ممکن است باعث ایجاد تعهدات قانونی ملی و فراملی شوند. به طور خاص، ناشران باید غیرقابل تعویض بودن هر NFT را که ارائه می‌کنند، نشان دهند تا از در نظر گرفتن رمز امنیتی یا ارز رمزنگاری شده که ممکن است توسط مقررات مالی (از جمله MiCAR آینده) در نظر گرفته شود، جلوگیری شود.

 

خرید و فروش Nft در ایران به صورت قانونی

  • امنیت داده ها و ESG

بعید است که فروش NFT ها شامل افشا یا تبادل اطلاعات شخصی مهم باشد، بنابراین رعایت قوانین حفظ حریم خصوصی جزو ملاحظات اساسی نخواهد بود. با این حال، امنیت داده‌ها و تراکنش‌های NFT به طور گسترده‌تر از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. تیم‌های فنی باید در نظر بگیرند که کدام استانداردهای امنیتی و اشتراک‌گذاری داده، و کدام پروتکل بلاک چین (معمولاً اتریوم) مستقر خواهند شد. علاوه بر این، برای اطمینان از ماندگاری NFTها و مهمتر از همه، هر گونه دارایی دیجیتالی که آنها نمایندگی می کنند، باید ترتیبات فنی مناسبی وجود داشته باشد.

  • قرارداد

صادرکنندگان اغلب یک ارائه‌دهنده فناوری شخص ثالث را برای ساخت NFT درگیر می‌کنند. توافقنامه “منتینگ” باید به وضوح محدوده مسئولیت های ارائه دهنده و همچنین تضمین هایی مبنی بر اینکه IPR و اطلاعات محرمانه به اندازه کافی محافظت می شوند (به ویژه که پروژه های NFT می توانند از نظر تجاری حساس باشند) را مشخص کند.

برای ساخت  NFTها به وجوه رمزنگاری نیاز است، بنابراین کسب و کارها باید به فکر تهیه کیف پول رمزنگاری درجه یک سازمانی باشند. برای اطمینان از اینکه در صورت سرقت یا سوء استفاده از دارایی های رمزنگاری شده در کیف پول، محافظت کافی در دسترس است، به دقت دقیق فروشنده نیاز است. و همچنین هرگونه توافق با شرکای فناوری، شرایطی که بر اساس آن NFT ها برای فروش به خریداران ارائه می شوند، باید به وضوح مشخص شوند.

 

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.