رابطه بین قیمت NFT و قیمت ارزهای دیجیتال

رابطه NFT و ارزهای دیجیتال

در سال 2021، ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتال رشد شگفت ‌انگیز 1200 درصدی نسبت به سال گذشته را تجربه کرد و در اواسط ماه می به بالاترین مقدار خود (2.4 تریلیون دلار) رسید. در همین بازه زمانی بازار NFT نیز شاهد رشد بی‌سابقه 2627 درصدی بود. با توجه به انفجارهای همزمان در هر دو بازار، به طور طبیعی سؤالاتی در مورد میزان تأثیری که قیمت ارزهای دیجیتال بر قیمت NFT دارند، مطرح می شود. در دوره آموزش NFT، به صورت تخصصی به بررسی این مباحث می پردازیم.

رابطه قیمت nft و رمزارزها

 

رونق NFT در سال 2021

بازار NFT در سال 2021 دوره ای مشابه رنسانس را تجربه کرد و رکوردهایی مانند حجم معاملات، کیف پول ‌های فعال و میانگین قیمت توکن ثبت کرد. برای مثال اندازه این بازار در پایان سال 2021 حدود 2.5 میلیارد دلار بود و اثر هنری مربوط به Beeple که متشکل از 5000 قطعه است ، به قیمت 69,346,250 دلار به فروش رسید.

تا حدی می توان حدس زد که افزایش شدید فعالیت در بازار NFT به ویژه در ماه های فوریه و مارس 2021 ناشی از حرکت های تاریخی مشابه در بازار ارزهای دیجیتال است. بیت کوین و اتریوم به عنوان عمده ترین ارزهای دیجیتال، در اوایل سال 2021 به قیمت های بی سابقه ای دست یافتند، به طوری که بیت کوین در اواسط آوریل به 64000 دلار آمریکا و اتریوم به سقف 4200 دلار در ماه می رسید.

 

بیشتر بخوانید:

دوره آموزش متاورس

 

همان طور که جهش بازار NFT را می‌توان ناشی از افزایش حیرت آور قیمت ارزهای دیجیتال دانست، اصلاحات اخیر در بازار را می ‌توان تا حدی به سقوط ارزهای دیجیتال نسبت داد. طی این اصلاح قیمت که به نام زمستان کریپتو مشهور است، بیت‌کوین و اتریوم به ترتیب 53 و 57 درصد از بالاترین قیمت خود سقوط کردند. دلیل دیگر کاهش قیمت در بازار NFT به کارمزد شبکه اتریوم مرتبط است؛ که البته خود این موضوع به کاهش قیمت اتریوم مربوط می باشد. با کاهش قیمت، معامله گران اتریوم خود را برای کاهش ضرر فروختند و سرمایه گذاران بیشتری با قیمت های به ظاهر ارزان تر خرید کردند که موجب می شود کارمزد در سراسر شبکه افزایش یابد. با کارمزد تراکنش ها، بسیاری از سرمایه گذاران NFT ممکن است خرید خود را برای صرفه جویی در هزینه ها به تعویق انداخته باشند.

البته تبلیغات در مورد  NFTها به تدریج در حال کاهش یافتن است و افرادی که آنها را صرفاً برای افزایش ثروت خرید و فروش می کردند از بازار خارج می شوند و افرادی باقی می مانند که علاقه واقعی به آثار هنری و کلکسیونی دارند و آنها را برای ارزش ذاتی شان ذخیره می کنند. کافی است بگوییم که یک بازار NFT که توسط چنین سرمایه‌گذاران بلندمدت پر شده است، مانند بازارهای ارزهای دیجیتال سفته‌بازی سنتی، تشنج‌های مشابهی را نشان نخواهد داد.

رمزارزها و ان اف تی ها

بیشتر بخوانید: 

کسب درآمد از بازی

ارزش گذاری روی NFT

قبل از اینکه نگاه دقیق ‌تری به روند افزایش شدید قیمت‌ها در بازار NFT داشته باشیم، بهتر است برخی از معیارهایی که برای یک NFT ارزش ایجاد می کنند را بررسی کنیم.

سودمند بودن

یکی از پارامترهایی که برای ارزش گذاری  NFTها مورد استناد قرار می‌گیرد، مفید بودن آنها است. سودمند بودن به این موضوع مربوط می شود که آیا NFT برخی عملکردها و ویژگی های اضافه و خاص ارائه می دهد یا خیر. در حالی که بسیاری از مجموعه ‌های NFT بدون هیچ هدف مشخصی و صرفا برای قرار گرفتن در کلکسیون ایجاد شده ‌اند، سایر مجموعه‌ ها برای یک عملکرد خاص و ایجاد دسترسی به مالکان به امتیازات انحصاری در پلتفرم‌ های مربوط به خود طراحی شده ‌اند. بنابراین، NFTهایی که سودمندتر و مفیدتر هستند، ارزش بیشتری نسبت به توکن‌ های مشابه دارند.

کمیاب بودن

کمیاب بودن بر خلاف سودمند بودن که کارایی NFT را مدنظر قرار می دهد، به عنصر عاطفی مالکیت یک دارایی مربوط می شود. به عبارت دیگر، مالکیت یک NFT و آگاهی از این که هیچ شخص دیگری در بازار نمی تواند همزمان مالک آن باشد، ممکن است احساس غرور و برتری را در بین سرمایه گذاران ایجاد کند. این احساسات مثبت در میان صاحبان  NFTهایی که زیاد مورد توجه قرار گرفته اند بسیار چشمگیر است.

تفاوت کریپتو و ان اف تی

بیشتر بخوانید: 

بهترین بازی های متاورس

 

پیشینه هنرمند و مالکیت

یکی دیگر از نظریه‌های رایج در مورد پارامترهای تعیین‌کننده‌ ارزش برایNFT ، نام‌های متصل به یک اثر یا به عبارتی پیشینه آن است. به طور خاص،NFT  هایی که توسط هنرمندان مشهور ساخته شده اند و یا قبلا متعلق به افراد با موقعیت عالی بوده اند، ارزش بیشتری نسبت به آثار مشابه دارند. اثر 69 میلیون دلاری Beeple را می توان تا حدی به این واقعیت نسبت داد که وی یک هنرمند دیجیتال سرشناس است.

اندازه جامعه

اندازه نسبی و تعهد جامعه ای که حول یک پروژه شکل گرفته است نیز می تواند بر قیمت NFT تأثیر بگذارد. این معیار را می توان بر اساس حجم و فعالیت کاربران در سرورهای Discord،Reddit  و یا توییتر مربوط به پروژه تخمین زد. وجود یک گروه که مزایا، زیبایی شناختی و یا عملکرد توکن ها در پلتفرم های مربوطه انتشار می دهند می تواند منجر به تاثیرات اجتماعی ارزشمندی شود که به نوبه خود اندازه و شور جامعه را گسترش داده و قیمت NFT را افزایش دهد. نمونه بارز این تاثیرات اجتماعی را می توان در جامعه CryptoPunks مشاهده کرد.

ارزش گذاری سودا گرانه و نقدینگی

این عوامل ماهیت مالی بیشتری دارند. به عنوان مثال، قیمت‌های فعلی NFT می‌تواند تا حد زیادی تحت تأثیر عوامل دیگری از جمله نقشه راه توسعه‌ دهندگان پروژه و همچنین محبوبیت کلی مجموعه قرار گیرد. علاوه بر این، مانند بازارهای سرمایه گذاری سنتی، NFTها در صورتی که نقد شوندگی بیشتری داشته باشند، بهتر و راحت تر معامله می شوند. نقد شوندگی سریع یک NFT، ریسک سرمایه گذاری را از بین می برد و در نتیجه آن را جذاب تر می کند و قیمت آن را افزایش می دهد.

نگاهی عمیق به رابطه بین NFT و قیمت ارزهای دیجیتال

برای بررسی رابطه بین قیمت ارزهای دیجیتال وNFT، بهتر است ابتدا همبستگی و عدم همبستگی این دو دارایی را درک کنیم. هم ارزهای رمزنگاری شده و هم  NFTبه بلاک چین به عنوان زیرساخت خود متکی هستند که وجه مشترک این دو است. علاوه بر این، تا آنجایی که NFT ها معمولاً در بازارها به صورت ارز دیجیتال قیمت گذاری می شوند، این دو دارایی به هم مرتبط هستند که اتریوم ارز پیش فرض برای این کار است. سرمایه گذارانی که به دنبال دسترسی به بازارهای NFT هستند باید ابتدا ارز دیجیتال خریداری کنند، که این موضوع همپوشانی غیر قابل انکاری بین این دو دارایی را نشان می دهد.

با این حال، NFTها و ارزهای دیجیتال از چند جهت نیز با هم تفاوت دارند. برای مثال، در مواردی که ارزهای رمزنگاری شده ذاتاً قرار است به عنوان ارز عمل کنند،NFT ها فقط به عنوان دارایی در نظر گرفته شده اند. علاوه بر این، ارزهای دیجیتال قابل تعویض هستند در حالی که NFTها، همانطور که از نامشان پیداست، قابل تعویض نیستند. در نتیجه، قیمت‌های NFT می‌تواند در مقایسه با ارزهای دیجیتال با توجه به عرضه محدود بیشتر باشد.

سخن پایانی

با توجه به مطالب گفته شده، جای تعجب نیست که بازار نوپای NFT هنوز به طور کامل در معرض شوک های ناشی از بازار ارزهای دیجیتال است. همانطور که گفته شد، از آنجایی که NFT ها بالغ می شوند و موارد استفاده از آن مشخص و متمایز از افکاری است که در سال 2021 بازار را جهت دهی می کرد وجود دارد، شکی نیست که قیمت NFT ها جدا از قیمت ارزهای دیجیتال رشد خواهد کرد.

 

بیشتر بخوانید: 

خرید زمین در متاورس

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.