متاورس و صنعت بازی های ویدئویی

دنیای متاورس بیشتر از آنچه قابل تصور است در صنعت بازی های ویدئویی نفوذ کرده است. حضور و فعالیت شرکت های بزرگی مانند مایکروسافت، فیس بوک، سونی و … این گفته را تایید می کند. قابل پیش بینی است حضور تکنولوژی متاورس در کنار فناوری ‌های دیگر باعث بوجود آمدن تجارب جدیدی خواهد شد که ممکن است صرفا جنبه بازی و سرگرمی نداشته باشند. برای مثال، بازی ها در دنیای متاورس می تواند به عنوان پلتفرمی برای میزبانی رویدادهای اجتماعی مثل جشن های عروسی، تولید، کنسرت، نمایشگاه و دنیای مد باشد. بازی محبوب فورتنایت از اپیک گیمز در این حوزه شناخته شده است. در یکی از مراسمات برگزار شده توسط این بازی، بیش از ۱۲ میلیون نفر در کنسرت زنده‌ی تراویس اسکات شرکت کردند. سرمایه گذاری یک میلیون دلاری اپیک گیمز که سابقه‌ی زیادی در برگزاری این دسته از مراسمات را دارد، اهمیت و جایگاه متاورس در دنیای آینده را نشان می دهد. در دوره آموزش متاورس، به صورت تخصصی در رابطه با ساختار اساسی متاورس و بازی های متاورس و کارکرد آنها صحبت کرده ایم.

متاورس و بازی های ویدیویی

بیشتر بخوانید: 

کسب درآمد از بازی

هویت های دیجیتال که به صورت دائمی و منحصر به فرد وجود دارند، می ‌تواند در قالب آواتار بعنوان سمبل و نماد مشخص در دنیای متاورس شناخته شود. این هویت ها مانندNFT ، زمین یا حیوان خانگی همه در بازی های ویدئویی و یا در فروشگاه ‌های متاورس قابل معامله و استفاده هستند. نکته جالب در این زمینه امکان ترکیب و تعامل بازی ها با یکدیگر تحت یک پلتفرم مشخص با رعایت مالکیت معنوی است. برای مثال شما می توانید یک آیتم داخل بازی را از Fortnight به Roblox  انتقال دهید.

NFT داده ذخیره شده بر بستر بلاک چین است که یکتا بودن و مالکیت یک دارایی دیجیتال را ضمانت می‌ کند. وظیفهNFT  ها فراهم کردن امکان مالکیت دیجیتال واقعی و تبدیل این دارایی ‌ها بین دو دنیا و اکوسیستم است. به عبارتی می توان توسط NFT به آواتارها قدرت سفر بین دو دنیا را داد. با استفاده از Ready Payer Me  که یک سیستم تولید آواتار است، کاربران می ‌توانند چندین آواتار سه بعدی از خود بسازند. این قابلیت در بازی های ویدئویی و فضای مجازی بکار گرفته می شود و آواتارهای تولید شده می ‌تواند در دنیای متاورس و در بین بازی ها با هویت مشخص سفر کنند. بعنوان مثال اگر در بازی World of Warcraft مالک یک آیتم خاص باشید، این دارایی در Minecraft قابل استفاده نیست. NFT ها باعث تملک غیر قابل ادعای این دارایی های داخل بازی می‌شود و امکان استفاده از آنها بین بازی‌ های مختلف را فراهم می‌کند. نکته جالب این است که تاریخچه مالکیت NFT  ها قابل ردیابی است. بطور مثال شما می ‌توانید صاحب لباسی شوید که مالک اولیه آن یکی از هنرمندان مورد علاقه شما بوده است.

بیشتر بخوانید:

بهترین بازی های متاورس

بازی های ویدئویی بلاک چین را می توان به دو دسته Play to collect و Play to earn تقسیم بندی کرد. در دسته Play to collect، کاربر دارایی های دیجیتال مبتنی بر NFT که قابل خرید و فروش هستند (مانند CryptoKitties) را جمع آوری می کنند. CryptoKitties یک بازی غیر متمرکز بر بستر شبکه اتریوم است که توسط شرکت Dapper Labs ایجاد شد. در این بازی، گربه ‌های دیجیتالی خلق و نگهداری می شوند و قابل خرید و فروش هستند. این دسته از بازی ها، مانند بازی های معمول و رایج پلن بازی ندارد. در دسته Play to earn کاربران با استفاده از رمزارزها می توانند جوایزی را که در بازی کسب کرده اند را داخل یا خارج از بازی تبادل و یا تبدیل به پول کنند. بازی های Axie Infinity  و Crypto Kitty که هر دو مبتنی بر شبکه اتریوم هستند، جزء این دسته می باشند.

نمونه بازی های متاورس

نمونه هایی از پلتفرم‌ های بازی در متاورس

بازی ها به صورت نامحدود امکان ایجاد خلاقیت در تولید محتوا را در دسترس کاربران قرار می دهند. تاکنون تعداد زیادی مراسم داخل فضای بازی ها برگزار شده است.  این مراسم ها که به صورت زنده و یا ضبط شده در فضای بازی ‌ها قابل مشاهده است، یکی از پرطرفدارترین اتفاقات دنیای متاورس است. کنسرت Travis Scott که داخل بازی Fortnite برگزار شد یک نمونه از این مراسم ها است. در این مراسم 28 میلیون نفر در مجموع بیش از 46 میلیون بار در این کنسرت شرکت کردند. همچنین ویدئوی کنسرت این خواننده بیش از 150 میلیون بار بازدید شد.

مشابه با تیک تاک و اینستاگرام، پلتفرم ساخت و انتشار ویدئو مبتنی بر آواتارها به نام Zepeto به کاربران اجازه می دهد محتوای سه بعدی و گرافیکی خود را در فضای مجازی ایجاد کنند و با بقیه افراد به اشتراک بگذارند. این پلتفرم اکنون بیش از 150 میلیون کاربر دارد.

Sand Box  یک پلتفرم بازی است که به بازیکنان و بازی سازان اجازه می دهد بر بستر آن تجارب خود را به اشتراک بگذارند. اکوسیستم Sand Box  مبتنی بر بلاکچین و رمز ارز اتریوم است. این پلتفرم محلی برای خرید و فروش NFT و زمین های دیجیتال می باشد.

 

بیشتر بخوانید: 

روش های کلاهبرداری در متاورس

پلتفلرم Avakin Life یک شبکه اجتماعی موبایل برای شبیه ‌سازی در فضای متاورس است که کاربران در آن می ‌توانند با بیش از 30000 آیتم موجود، آواتارهای خاص خود را ایجاد کنند، خانه بسازند و با سایر بازیکنان در سراسر دنیا ارتباط ارتباط برقرار کنند. کنسرت Haikaiss ستاره رپ برزیلی یکی از مراسماتی است که در این پلتفرم برگزار شد و بیش از 2.5 میلیون بازدید کننده داشت.

Decentraland نیز با فراهم کردن پلتفرم واقعیت مجازی سه بعدی با املاک و مستغلات در این حوزه فعالیت می کند. این شرکت در حال توسعه و سرمایه گذاری روی پروژه Decentral Games است تا بتواند در زمینه بازی های ویدئویی بیشتر فعالیت کند. شرکت فیس بوک که با حضور در زمینه متاورس نام خود را به متا تغییر داده است نیز یکی از شرکت های بزرگی است که با سرمایه گذاری بر عینک‌های واقعیت مجازی Oculus  یکی از بزرگترین قدم‌ ها را در این حوزه برداشته است. در حال حاضر بازی ‌های ویدئویی بسیار زیادی با توسعه صنعت واقعیت مجازی، وارد دنیای تعامل محور متاورسی شده اند. دستگاه‌ های VR به کاربران اجازه می ‌دهد به وسیله‌ آواتارهای مجازی خود در دنیای بازی های ویدئویی حضور یابند.

بیشتر بخوانید:

آموزش NFT

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.