چگونه در متاورس از خود محافظت کنیم؟

امنیت در متاورس

از زمان اعلام مارک زاکربرگ مبنی بر تغییر نام فیس بوک به متا، و همچنین تبدیل آن به شرکت متاورس، بنظر می رسد که تحولی عظیم در راه است و آینده مهم و سودآوری برای این فناوری نوپا متصور می شود. در یوتیوب Amir Movahedi، به صورت تخصصی به این مسئله می پردازیم. همچنین در سایت آکادمی امیر موحدی می توانید مقالات مختلف در حوزه متاورس و ان اف تی را مطالعه کنید.

وقتی صحبت از امنیت سایبری به میان می ‌آید، منظور شاخه‌ای از فناوری است، که همواره سعی دارد تا خود را با تغییرات و انقلاب‌های دائمی این حوزه، به روز رسانی کند. در ادامه سعی داریم تا به این موضوع بپردازیم. اما قبل از هر چیز بهتر است به توضیح مختصری از  مفهوم کلی متاورس برسیم.

امنیت در متاورس - روش های جلوگیری از سرقت متاورس

بیشتر بخوانید:

پروژه های موفق Nft

مفهوم متاورس

برخلاف تصور بسیاری، متاورس یک اختراع از سوی متا نیست؛ بلکه برعکس، اصطلاحی است که دهه ها علاقه مندان و گیمرها را به خود مشغول کرده است. حتی این مساله باعث شده تا افراد زیادی، سال ها در انتظار آمدن این شریک اینترنتی جدید باشند. شبکه ای از شبیه سازی ها و جهان های سه بعدی که در زمان واقعی ارائه می شوند.

در مفهوم کلی تعریف متاورس، می توان اینطور بیان کرد که متاورس در واقع محیطی است، که در آن افراد می توانند از طریق آواتارها با هم ارتباط برقرار کرده، و در فضایی همچون زندگی واقعی، به فعالیت هایی نظیر خرید، کار، تفریح، معامله و غیره بپردازند. البته برای ورود به این دنیا نیازمند دسترسی به وسایل جانبی مرتبطی چون هدست های واقعیت مجازی (VR) و غیره است.

محیط‌هایی مانند Fortnite و Minecraft که بازیکنان را در یک بازی تعاملی، با به اشتراک گذاشتن تجربیات گرد هم می ‌آورند، نمونه های مشابه ای از دنیای متاورس با ایجاد تعامل از طریق واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (RV) هستند.

متاورس این امکان را فراهم کرده تا بتوانیم در اینترنت یا محیط های واقعیت مجازی و افزوده آن غوطه ور شویم.

خطرات احتمالی در متاورس و راه حل پیشگیری از آنها

مانند دیگر فناوری های جدید، این فناوری نوپا نیز با چالش های مخصوص به خود همراه است.

بدون شک امنیت سایبری در متاورش یکی از بحث برانگیزترین این چالش ها خواهد بود. اگر از بین بردن حملات فیشینگ در دنیای واقعی کنونی، دشوار بنظر می رسد حال زمانی را تصور کنید که به طور کامل، غرق در یک دنیای مجازی کاملا جدید هستید. در واقع این فقط شروع ماجراست، زیرا هر فناوری جدید متعاقبا زمینه ساز یکسری بدافزار جدید، مشکلات ایمنی DNS و یا حتی چالش های رمزگذاری جدید است.

اساسا برخی از مشکلاتی که ما در حال حاضر با حفظ حریم خصوصی داده ها و احراز هویت خودمان با آنها دست به گریبانیم، با ورود فناوری های جدید، شدت یافته و ما را دچار تهدیدات دیجیتالی جدیدی می کند.

به محض ورود به متاورس، حجم نامعقولی از داده‌هایی که شرکت‌های متعدد در اختیار دارند، به طور تصاعدی افزایش می ‌یابد. از آنجاییکه شرکت‌ ها ممکن است بتوانند داده‌ های بیومتریک، حرکات بدن، حالات چهره و پاسخ‌های فیزیولوژیکی ما را نظارت کنند، کاربران بایستی از نیاز به محافظت از داده‌های خود همانند قبل، از آگاهی خوب و کاملی بهره مند شوند.

روش های کلاهبرداری در متاورس

بیشتر بخوانید:

سایت های ساخت متاورس

همانطور که فناوری های جدید پیشرفت می کنند و جهان های جدید (مجازی) ایجاد می شوند، شرکت ها، افراد و دولت ها نیز باید همسو با همین مسیر حرکت کنند. سرمایه‌گذاری‌ها در امنیت سایبری باید همگام با سرمایه‌گذاری‌هایی باشد که برای فناوری جدید مقدر شده‌اند؛ و قطعا از آنچه گروه‌های سایبری خرج می‌کنند (از نظر زمان و هزینه) پیشی گرفته و راه‌ های جدیدی برای تبدیل خلاقیت‌های مثبت در مقابله با آسیب‌ به داده‌های کاربران ایجاد کنند.

کاربران اینترنتی کارهای وحشتناک زیادی را از طریق وب سایت ها و پلتفرم رسانه های اجتماعی انجام می دهند، پس دلیل خاصی وجود ندارد که باور کنیم وقتی وارد دنیای متاورس می شوند ناگهان کار خود را متوقف کنند. از این رو باید انتظار هرگونه سواستفاده و کلاهبرداری در این فضا را داشته باشیم و اقدامات پیشگیری کننده لازم را جهت حفظ امنیت و حریم خصوصی خودمان انجام دهیم.

بدون شک حتی ممکن است درگیری های متعددی با نام جنسیت، نژاد، اعتقادات مذهبی، عقاید سیاسی و غیره در بین کاربران رخ دهد و باعث آثار منفی و مخربی بر روی روان ساکنین متاورس شود. در ادامه به ذکر مواردی از این خطرات و راه های پیشگیری از آنها در دنیای متاورس می پردازیم.

مشکلات مرتبط در بلاک چین

بسیاری از اطلاعات و دارایی‌های موجود در متاورس در بلاک چین‌های غیرمتمرکز، ثبت می ‌شوند تا امکان حفظ حریم خصوصی تراکنش‌ها و کاربران را فراهم آورند. با وجود همه این تدابیر باز هم خطر سرقت وجود دارد؛ بنابراین مساله سرقت و مشکل بازگرداندن آنها موضوع مهمی است که باید در نظر گرفته شوند.

به طور کلی، همان توصیه ها که برای محافظت از سبد ارزهای دیجیتال، در نظر گرفته می شوند در مورد متاورس هم کارساز خواهند بود. پس سعی کنید تا  اطلاعات شخصی خود را با اشخاص ثالث و ناشناس به اشتراک نگذارید، همیشه توصیه می شود که تنها از طریق رایانه های امن و قابل اعتماد متصل شوید.

در هر صورت این توصیه ها ممکن است فقط در مراحل اولیه کاربردی بنظر برسند؛ چرا که ما هنوز آگاهی درستی از آینده  بلاک چین نداریم و نمی دانیم که چگونه در آینده تکامل پیدا خواهد کرد یا اینکه مجرمان چگونه خود را با محیط متا وفق خواهند داد.

خطرات برای کودکان

کودکان در متاورس نیز مصون از خطرات احتمالی نیستند. از آنجاییکه فناوری‌ بخشی از زندگی روزمره ما به حساب می آید، استفاده از آن توسط کودکان نیز، امری رایج به شمار می رود. در متاورس‌ به ‌ویژه آنهایی که از طریق VR و AR و با تعامل بین کاربران قابل دسترسی هستند، این امر می ‌تواند بسیار نگران‌کننده بنظر برسد؛ چرا که ممکن است کودکان را در معرض رویارویی با تجربیات احتمالی افراد کودک آزار، قرار دهد.

بنابراین مهم است که والدین اقدامات پیشگیری کننده در این رابطه را انجام دهند و کنترل و نظارت های لازم را در نظر داشته باشند. مهمترین اقدام این است که به کودکان اجازه ورود، بدون نظارت خودتان را ندهید. به همان اندازه که داده ها و اطلاعات شخصی مهم هستند، به همان میزان نیز رشد روانی سالم کودکان حایز اهمیت است و لازم است تا مورد توجه جدی والدین قرار بگیرد.

روش های حفط امنیت در متاورس

سرقت هویت

با توجه به اینکه ورود اکثر متاورس ها به عنوان یک فرمت معتبر برای ورود به شبکه های اجتماعی یا انواع بازی ها، مورد استفاده قرار می گیرد سرقت حساب نیز می تواند منجر به سو استفاده مجرمان از هویت مجازی قربانیان، جهت کلاهبرداری و جرایم مختلف اینترنتی شود. دقیقا همان اتفاقی که برای کاربران در واتس آپ رخ داد.

علاوه بر این، سرقت پول نقد، اقلام کمیاب بازی، اطلاعات شخصی و اطلاعات کارت اعتباری نیز دور از انتظار نیست و ممکن است هر لحظه در معرض خطر قرار بگیرند. برای جلوگیری از انواع کلاهبرداری های مجازی، بهترین راه، استفاده از کد احراز هویت دو مرحله ای، رمزهای عبور قوی و معتبر  و اجتناب از به اشتراک گذاری اطلاعات با اشخاص ثالث و ناشناس است.

حریم خصوصی

در دنیای مجازی بسیار مهم است که کاربران با آگاهی و اطلاعات لازم، بتوانند از داده های شخصی خود در برابر دسترسی اشخاص ثالث محافظت کنند. در حال حاضر، هنوز مشخص نیست که به اشتراک گذاری این مسائل در متاورس چگونه عمل می کند، اما خوب است مراقب باشید که اطلاعات شخصی خود را به صورت عمومی ارسال نکرده و حتی الامکان نیز از در دسترس قرار دادن آنها نزد مخاطبین خود، هم خودداری کنید.

با این حال همانطور که معمولا اتفاق می ‌افتد، فناوری‌های جدید دارای نقاط ضعفی هستند که برای رفع آنها نیاز به زمان و رویکرد خاصی است. متأسفانه متاورس نیز از این قاعده مستثنی نبوده و عمده نگرانی ها در این خصوص مربوط به امنیت و حفظ حریم خصوصی کاربران است. اما در هر صورت با رعایت نکات آورده شده می توانید تا حد زیادی از این خطرات جلوگیری به عمل آورید.

بیشتر بخوانید: 

بازی های متاورس

سایت های ساخت ان اف تی nft

 

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.